Alderney Landing 10th Year Anniversary - HALL OF FAMERS.
To view Alderney Landing's Hall of Famers, please select from the listed alphabets.

 


Theatre Groups


A - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Al-Arz Lebanese Art Group 2006
  • Alive Theatre 1999, 2001, 2002
  • Anthos Theatre of Australia 2001
  • Astra Zeneca Theatre
  • Auburn High 2002-2004, 2007

 

 

 


B - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Bent Out of Shape Productions, 2000
  • Bicentennial Junior High 2003
  • Birdy Num Num 2002
  • Boardmore Theatre 2007
  • Bunnies in the Headlights Theatre 2000, 2001
  • Bust Out Arts 2003

 

 

 


C - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Canadian Opera by George Elliott 1999
  • Catalyst Theatre 2000
  • Chinese Opera Institute (Singapore) 2003
  • Cole Harbour High School 2003, 2004, 2006, 2007
  • Concrete Theatre, Edmonton 2003
  • Consel Cultural Acadian 2004

 

 

 


D - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Dada Kamera Productions 2002
  • The Dartmouth Players 2000
  • Dimensions Theatre (Morocco) 2003

 

 

 


E - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Eastern Front Theatre Company
  • Exodus Theatre 2002

 

 

 


F - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Famielle Theatre (Dutch)
  • First Light Productions 2000
  • Frankie Productions 2003

 

 

 


G - Alderney Landing's Hall of Famers

  • A Green Thumb Theatre
  • Gingermen Theatre
  • Grupo (Cuba) 2003

 

 

 


H - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Half Apple Production 2006
  • Halifax Feast Dinner Theatre 2000-2004
  • Hardly Art Theatre
  • Hen Men 2005
  • Hope and Hell Theatre 2007

 

 

 


I - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Innovation Plus

 

 

 


J - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Jest in Time 2000, 2003

 

 

 


K - Alderney Landing's Hall of Famers

 

 

 


L - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Luna/Sea Theatre Company 2008
  • Les Voix d'Acadie 2004

 

 

 


M - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Mermaid Theatre 1999, 2002, 2003, 2004
  • Mulgrave Road Theatre 2003

 

 

 


N - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Nightswimming 2008
  • Northwood Theatrical 2004
  • Nova Scotia Drama League 11 th Annual Fantasy Frolic 1999
  • Number Eleven Theatre 2001

 

 

 


O - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Old Trout Puppet Theatre 2002
  • One Yellow Rabbit
  • The Other Guys Theatre Company 2007

 

 

 


P - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Pitboots Production 2002
  • Portland Estates Elementary School

 

 

 


Q - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Queen of Pudding's Music Theatre Company 2000

 

 

 


R - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Robert Jamieson Elementary School 2003-2008
  • Roseneath Theatre 2002
  • Ruby Shoes Production 2006

 

 

 


S - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Saint’s Alive 2004 - 2008
  • SCDA Inverelyde (Scotland) 2003
  • Ship’s Company Theatre 1999
  • Soul’s Lake Entertainment 2000
  • Stranger Theatre 2002

 

 

 


T - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Théâtre de L’Aubergine 2007
  • Theatre Newfoundland and Labrador 2003, 2006
  • Theatre P.E.I. 2001
  • Theatre Nova Scotia 2002-2008
  • Theatre Rusticle 2008
  • Theatre Smith-Gilmour 2001
  • Tiempos Nuevos Teatro (El Salvador) 2003
  • Through the Key Hole 2002
  • Two Planks and a Passion Theatre

 

 

 


U - Alderney Landing's Hall of Famers

 

 

 


V - Alderney Landing's Hall of Famers

 

 

 

 


W - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Willpower

 

 

 


X - Alderney Landing's Hall of Famers

 

 

 

 


Y - Alderney Landing's Hall of Famers

 

 

 


Z - Alderney Landing's Hall of Famers

  • Zuppa Circus